New Ways In The World Of Ex Libris

Author:

Year-Number: 2021-3
Number of pages: 1-12
Mendeley EndNote Alıntı Yap

Abstract

Ghent Üniversitesi’nin bir vakıf ortağı olan ve şimdilerde "School of Arts" olarak yeniden adlandırılan Ghent’teki ‘Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi'nde (Belçika)’ okudum. Grafik tasarım, çizim, resim ve grafiğin tüm disiplinlerinde eğitim aldım.

 

Benim işimde doğa çok ithal bir maddedir. Teknoloji de ilgimi çekiyor. Doğa ve teknoloji arasında mükemmel bir uyum bulmaya çalışıyorum.

 

Profesör olarak aynı üniversitede 40 yıldan fazla çalıştım. Uzun bir süre Tasarım Departmanı başkanlığı yaptım. Belçika, Amerika, Türkiye, Kuzey Kıbrıs, Polonya ve Çin'de 30 farklı üniversitede misafir öğretim üyesi olarak bulundum.

Keywords

Abstract

I studied at the Royal Academy of fine Arts in Ghent (Belgium) The Academy has now been renamed as “School of Arts” an association partner of University Ghent. I studied graphic design, drawing, painting and all disciplines of graphic.

 

In my work is the nature is a very imported item. Also the technology take my attention. I try to find a perfect harmony between the nature and the technology.

 

As professor, I have worked more than 40 years at the same university.  I was for a long time chairman of the Design Department. I ‘ve been guest professor in 30 different universities in Belgium, America, Turkey, North Cyprus, Poland and China.

Keywords